Haber

Avrupa entegrasyonunu desteklemek için Moldova’da miting düzenlenecek

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, ülkesinin Avrupa entegrasyonuna destek amacıyla 21 Mayıs’ta miting düzenleneceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Sandu, Moldova halkına seslendi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı sürdürdüğünü ve Avrupa’yı zayıflatmaya çalıştığını belirten Sandu, “Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı anlamsız savaşın bedelini Moldova büyük bir bedel ödüyor. Kremlin’in şantajı enerji kaynaklarının fiyatlarının artmasına neden oldu. 24 Şubat 2022 tarihi itibariyle herkesin hayatı değişti, daha zor ve pahalı hale geldi, insanlarda büyük bir tedirginlik oluştu.” terimleri kullandı.

Hükümetin ülkede barış ve istikrarın sağlanması için elinden geleni yaptığını belirten Sandu, şunları kaydetti:

“Ülkemizde hâlâ bizi savaşla tehdit edenler var. Zaman doğru yolu seçtiğimizi ve Moldova’daki durumu istikrarsızlaştırmayı hayal edenler başarısız olduğunu gösteriyor. Halkımız da sağduyu gösterdi ve alçakların tuzağına düşmedi. Ancak istikrarsızlaştırma girişimlerini finanse etmek için ülkemize kara para akmaya devam ediyor.”

Söz konusu paraların ülkedeki sisteme müdahale edildiğini ve protestoların finanse edildiğini vurgulayan Sandu, bazı siyasi grupların Moldova’nın Avrupa’ya entegrasyonunu engellediğini söyledi.

Ülkesinin değerli bir yol ayrımında olduğunu kaydeden Sandu, Moldova’nın Avrupa ile bütünleşmesine destek amacıyla geniş çaplı bir miting düzenleneceğinin bilgisini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Sandu, “Halkımızı saygı, istikrar ve ekonomik işbirliğine dayalı bir Avrupa ailesinin parçası olma kararlılığımızı ve bu toprakların tek sahibinin Moldova halkı olduğunu göstermeye davet ediyorum. Avrupa Halk Meclisi kurulacak. 21 Mayıs’ta TBMM Meydanı’nda yapılacak.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu