Ekonomi

Edirne’nin meşhur ciğer tavasına üçüncü fiyat düzenlemesi yapıldı

Edirne’nin meşhur ciğer tavası bu yıl 7 ayda üçüncü kez ayarlandı. Ocak ayında 120 liraya çıkarılan tava ciğer tavan fiyatı 6 ayda yüzde 50 artarak 180 liraya yükseldi. Oda ve esnaf birliği tarafından tavan fiyat uygulamasına son getirilmesine rağmen bazı esnafların tarife uymayarak ünlü tava ciğeri 200 liraya sattığı öğrenildi.

Edirne’nin meşhur coğrafi işaretli ciğer tavasının 25 Ocak 2023 tarihinde 90-120 lira arasında değişen fiyatlarla satılmasına karar verildi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları ile birlikte aldığı karara göre, fiyatı yüzde 33.33 artan ciğer payının en fazla 120 lirayı bulabileceği belirtildi. 5 ay sonra haziran başında tava ciğer tavan fiyatı yüzde 33 artarak 160 liraya çıktı. Odaların aldığı karara göre ciğer porsiyonu 140 ile 160 lira arasında değişen fiyatlarla satılmaya başlandı.

Birçok esnaf 140 liradan satma kararı aldı.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın aldığı kararla kentte ciğer porsiyon tavan fiyatı yüzde 11,25 artırılarak 180 lira olarak belirlendi. Uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte bazı ciğer üreticileri 180 liradan satış yapmaya başlarken, bazıları tavan fiyat kararına uymayıp 200 liradan satmaya başlıyor. Edirne’de çok sayıda ciğer esnafı tavan fiyat uygulamayarak tarifenin 140 lira altından satış yapma kararı aldı.

“Edirne’de herkes ciğer yemeli”

Haziran başı ve Ocak ayında fiyat ayarlaması yapıldığına değinen bazı tava ciğer ustaları, fiyatları yüksek tutup vatandaşı zorlamanın bir anlamı olmadığını belirterek, “İşi düşünürken vatandaşı da düşünmek lazım. Ciğerin başkenti Edirne’de herkes ciğeri rahat yesin. Biz bir şey kazandığımızı düşünmüyorum. Zam duyunca sakatatçı bu sefer ciğerleri de kaldıracak” dedi.

Meşhur tava ciğeri 2022 yılında 75-90 lira arasında değişen fiyatlarla satıldı. – EDİRNE

yakutiye-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu