Haber

Akaryakıt fiyatları yine değişti! Benzine müthiş zam

Petrol fiyatlarındaki ve dolar kurundaki değişimlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarındaki oynaklık devam ediyor. Bir hafta önce 75 kuruş indirim alan akaryakıta bu kez büyük zam geldi. Bu gece yarısından itibaren akaryakıtın litresi 1 lira 8 kuruş arttı.

1 LİTRE BENZİN KAÇ LİRA OLDU?

Zam sonrası akaryakıt litresi İstanbul’da 18 lira 51 kuruşa, Ankara’da 18 lira 72 kuruşa, İzmir’de 18 lira 71 kuruşa çıktı.

FİYAT SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

1 lira 23 Kasım’da akaryakıtta 16 kuruş indirim, benzinde 55 kuruş zam, 23 Kasım’da motorine 95 kuruş indirim, 25 Kasım’da akaryakıtta 45 kuruş indirim, 29 Kasım’da motorine 82 kuruş, 30 Kasım’da motorine 58 kuruş indirim Kasım indirimi, 3 Aralık’ta motorine 1 lira 16 kuruş zam, 6 Aralık’ta motorine 66 kuruş indirim, motorine 1 lira 90 kuruş indirim, 8 Aralık’ta benzine 2 lira 15 kuruş indirim, 10 Aralık’ta akaryakıtta 75 kuruş indirim.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesi ile KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunmaktadır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz eser fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı ile bariz bir fiyat değişim farkı elde edilir.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTIR.

EPDK’nın fiyat değişikliğini açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından sendika, akaryakıt fiyat değişikliklerini dava süreci sonuçlanana kadar vatandaşlarla paylaşmayacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu